6’ncı Kitap Fuarının Açılışı Törenle Yapıldı

Selçuklu hükümdarı Sultan I. İzzettin Keykavus anısına düzenlenen 6’ncı Sivas Kitap Günleri düzenlenen törenle başladı.

Tören öncesinde I. İzzettin Keykavus türbesi önünde Kur-anı Kerim tilaveti ve dua okundu. Kitap fuarının açılışına; Valimiz Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın, Rektörümüz Prof. Dr. Âlim Yıldız, Sivas Milletvekili Ali Akyıldız ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılışta konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız, “Okumak önemli bir etkinliktir. Medeniyetimiz kitap okumak üzerine kurulmuş kitap üzerine kurulmuş. Bunun içinde yüzyıllarca kütüphaneler ve yazma kütüphaneler oluşmuş. Cemil Meriç’in ifadesiyle, okumak insanın meçhul alemin kapılarını açan bir anahtardır.  Bu anlamda Sivas’ta güzel faaliyetler oluyor ve bu sene 6’ncısı düzenlenen Sivas Kitap Fuarı kitapla okuyucuyu, yazarla okuyucuyu bir araya getiren bir etkinlik. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Belediye Başkanı Sami Aydın ise, kitap okumanın önemine değinerek, “Kitap okumak insanın zihni geliştirmek açısından fayda arz etmektedir.” ifadesini kullandı.

Milletvekili Ali Akyıldız’da Sivas’ın geçmişten bugüne kadar kültürel anlamda Anadolu’da en çok hizmet veren illerin başında geldiğini dile getirdi.

Fuarın onur konuğu ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı ise kitap fuarının hayırlı uğurlu olmasını dileyerek, tüm kitapseverleri kitap okumaya davet etti.

Daha sonra konuşan Vali Davut Gül ise, “Bu sene fuar belediyemizle beraber İl Özel İdaresi finansmanını sağlayarak başta üniversitemiz olmak üzere diğer kurumların desteğini alarak yapılıyor. Günlük hayatımız içerisinde birçok iş yapıyoruz ama hepsinin yanında kitap fuarından aldığımız hazzı alamıyoruz.” dedi.

6’ncısı düzenlenen Sivas Kitap Fuarında üniversitemizde stant açtı. Üniversitemizin yayınlarının sergilenerek kitaplar hakkında kitapseverlere bilgi sunularak üniversitemizi tanıtıcı kitapçık ve broşürler dağıtıldı.

Kitap fuarının hazırlanmasında oluşturulan kurulda görevli Rektör Danışmanımız Prof. Dr. Recep Toparlı ile birlikte birçok öğretim üyemiz etkinlikler kapsamında düzenlenen panel, konferans ve söyleşilerde görev alarak konuşmacı olarak Üniversitemiz adına katkı sunacaklar.